Pink Floyd - Atom Heart Mother. Przypadek flirtu z muzyką „poważną” 1/2


 

26.10.2024


Nie da się ukryć, że tym razem podpadnę miłośnikom Pink Floyd. Przynajmniej części, bo przecież nie wszyscy uważają „Atom Heart Mother” za arcydzieło. Po latach warto spojrzeć na ten utwór z szerszej perspektywy i zastanowić się, czy koncept całości był dobrze przemyślany.

Gustaw Mahler - między neoromantyzmem a modernizmem 2/3

 


19.10.2024


MODERNIZM - TWÓRCY, DZIEŁA, INNOWACJE (1890-1930) 22/100


Kontynuujemy tropy modernistyczne w twórczości Mahlera. Tym razem skupimy się na rozwoju praktyki wykonawczej. Na tym polu rola austriackiego kompozytora była szczególnie istotna. Ciekawe jest porównanie reguł wypracowanych na początku XX wieku z tymi, które obowiązywały w czasach baroku i klasycyzmu. Niejeden słuchacz zapewne mocno się zdziwi...

Julian Priester Pepo Mtoto – Love, Love (1974)


 

13.10.2024


W latach 1970-1973 sekstet/septet Mwandishi nagrał trzy albumy studyjne. Wszystkie należą do szczytowych osiągnięć fusion. To właśnie w nim okres artystycznej prosperity był również udziałem puzonisty, Juliana Priestera. Kilka miesięcy po rozpadzie septetu Hancocka Priester wchodzi do studia i nagrywa klasyczny album utrzymany w konwencji kosmicznego fusion.

Grupo de Experimentación Sonora del ICAIC - Grupo de Experimentación Sonora del ICAIC (1975)

 


1.10.2024


Tym razem sięgam po bardzo mało znaną pozycję. Swoją drogą, ciekaw jestem, czy ktokolwiek z Was słyszał ten album. To jeszcze jedna perełka, czekająca na swoje odkrycie. A może tylko egzotyczna osobliwość? Najlepiej oceńcie sami.